Αβδελάς προς ΥΠΕΘΑ: Αν γίνει θερμό επεισόδιο οι14 συνδικαλιστές στρατιωτικοί είναι έτοιμοι να αξιοποιηθούν επιχειρησιακά?

Αβδελάς προς ΥΠΕΘΑ: Αν γίνει θερμό επεισόδιο οι14 συνδικαλιστές στρατιωτικοί είναι έτοιμοι να αξιοποιηθούν επιχειρησιακά?


Ερώτηση στη Βουλή των Ελλήνων

Του: Απόστολου Αβδελά, βουλευτή Α’ Θεσσαλονίκης

ΠΡΟΣ : Τoν κ. Υπουργό Εθνικής Άμυνας

ΘΕΜΑ : «Στελέχωση του Γραφείου Υπουργού Εθνικής Άμυνας με Στρατιωτικούς Συνδικαλιστές Ομοσπονδιών»

Κύριε Υπουργέ,

Σύμφωνα με το νόμο 1264/1982, παρ.12, του άρθρου 30Γ’, όπως τροποποιήθηκε με το νόμο 4609/2019, παρ. 8, άρθρο 66: «το ΥΠΕΘΑ και το ΓΕΕΘΑ οφείλουν να παραχωρήσουν κατάλληλο χώρο, προκειμένου να λειτουργούν οι δευτεροβάθμιες συνδικαλιστικές οργανώσεις» των στρατιωτικών. Είναι σαφές, εκ των ανωτέρω, πως δεν προβλέπεται η στελέχωση με μόνιμα τοποθετημένα προσωπικό σε αυτούς τους χώρους.

Τα παραπάνω προβλεπόμενα, όμως, έρχονται σε αντιδιαστολή με το περιεχόμενο δηλώσεών σας σε προγενέστερο πρόσφατο χρόνο, καθώς, στις 7-12-2019, είχατε δηλώσει στη Βουλή: «Εκείνο όμως που αφορά προσωπικά εμένα και αποτελεί και πεποίθησή μου είναι ότι ο στρατιωτικός συνδικαλισμός δεν πρέπει επ΄ ουδενί να συμπίπτει με την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Εθνικής Άμυνας» και συνεχίσατε «και ένα πρώτο βήμα γι΄ αυτό θα ήταν να απομακρυνθούν αυτοί οι συνδικαλιστές από το γραφείο του Υπουργού, όπου δυστυχώς ευρέθησαν οργανικά να λειτουργούν και να υπηρετούν όχι επειδή εγώ το αποφάσισα, αλλά επειδή οι προκάτοχοί μου το αποφάσισαν και δεν έκαναν τίποτα να το
αλλάξουν».

Με δεδομένα όλα τα παραπάνω,

Ερωτάται ο κ. Υπουργός:

1. Αφού ισχυριστήκατε, ένα σχεδόν χρόνο πριν ότι, ουσιαστικά, βρήκατε τους στρατιωτικούς συνδικαλιστές στο γραφείο σας και κατηγορήσατε μάλιστα τους προκατόχους σας για το ότι δεν έκαναν τίποτα για να αλλάξουν το σχετικό καθεστώς, εσείς, αλήθεια, τόσους μήνες τώρα, τι έχετε κάνει επ΄ αυτού; Δεν είναι οξύμωρο ότι, μετά από τόσους μήνες και παρά τις ανωτέρω ξεκάθαρες δηλώσεις σας, οι εν λόγω συνδικαλιστές υπηρετούν ακόμη στο γραφείο σας;

2. Το γεγονός ότι στελεχώνονται με μόνιμο προσωπικό οι εν λόγω χώροι, όταν δεν  προβλέπεται κάτι τέτοιο, μήπως οφείλεται σε εκδουλεύσεις ξένες προς το αντικείμενο του στρατιωτικού συνδικαλισμού; Αν ναι, θα μπορούσατε να μας ονοματίσετε τις εν λόγω; Αν όχι, αλλάξατε γνώμη ή κάποιοι άλλοι σας επιβάλουν την παρουσία των στρατιωτικών συνδικαλιστών, παρά τη θέλησή σας;

3. Ισχύει ότι ο αριθμός των εν λόγω στρατιωτικών στο γραφείο σας είναι δεκατέσσερεις (14), εκ των οποίων δώδεκα (12) είναι στελέχη από την Ομοσπονδία ΠΟΜΕΝΣ και δύο (2) από αυτή της ΠΟΕΣ; Αν ναι, πόσο δημοκρατική θεωρείτε ότι είναι αυτή η αναλογία; Υπάρχει, μήπως, κάποια εύνοια προς την μία Ομοσπονδία ή εμπάθεια προς την άλλη, από το Υπουργείο και προσωπικά από εσάς;

4. Πόσο χρήσιμο πιστεύετε ότι είναι να υπάρχουν δώδεκα (12) άτομα από μία (1) μόνο συγκεκριμένη Ομοσπονδία στο γραφείο του Υπουργού Εθνικής Άμυνας; Είναι σύνηθες να υπάρχουν δώδεκα (12) στελέχη από μια (1) συνδικαλιστική Ομοσπονδία σε γραφεία Υπουργών ή το προηγούμενο είναι αποκλειστικό φαινόμενο μόνο του ΥΠΕΘΑ;

5. Τα δεκατέσσερα (14) ως άνω στελέχη εκτελούν καθόλου στρατιωτικά καθήκοντα; Αν όχι, με ποιανού τη διαταγή έχουν απαλλαγεί, καθώς, θεσμικά κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται;

6. Στο διάστημα της ετοιμότητας που υπήρξε, κατά τους προηγούμενους μήνες, επέστρεψαν οι ως άνω δεκατέσσερεις (14) στρατιωτικοί συνδικαλιστές στο φυσικό τους χώρο, δηλαδή, σε Μονάδες-Στρατόπεδα ή παρέμειναν στο Γραφείο του Υπουργού; Αν παρέμειναν στο Γραφείο του Υπουργού, είχαν συνδικαλιστικά ή στρατιωτικά καθήκοντα;

7. Σε περίπτωση θερμού επεισοδίου είναι έτοιμοι και οι δεκατέσσερεις (14) ανωτέρω συνδικαλιστές στρατιωτικοί προς υπηρεσιακή αξιοποίηση ή λόγω της αποχής τους επί σειράς ετών από τα καθήκοντα της ειδικότητάς τους χρήζουν ξανά εκπαιδεύσεων και αξιολογήσεων;

Ο ερωτών Βουλευτής
Απόστολος Αβδελάς